A paleolit étrendben nagyon oda kell figyelni arra, hogy milyen cukrokat és zsírokat viszünk be a szervezetbe, mert ha nem vagyunk eléggé óvatosak, akkor könnyen elhízhatunk, miközben diétázunk. Most segítséget adunk abban, hogy milyen zsírokat és cukrokat érdemes fogyasztani.
Jó választás lehet a nyírfacukor, mely stabil, öt szénatomos szerkezetének köszönhetően nem bomlik le a szervezetben, így nagyrészt emésztetlenül távozik a szervezetből. Viszont képes nagyon jól eltelíteni, anélkül, hogy megemelné a vércukorszintet, mivel glikémiás indexe csak hét. Ráadásul jóval kevesebb szénhidrátot tartalmaz, mint a finomított cukor.
Még jobb választás azonban a stevia, melynek glikémiás indexe és szénhidrát, valamint kalóriatartalma is nulla. A stevia a dél-amerikai őslakosok kedvelt növénye évszázadok óta, édesítésre és sebgyógyításra is használják.A stevia egyetlen hátránya kellemetlen, enyhén kesernyés utóíze.
Viszont semmilyen utóíze sincs az eritritnek (vagy eritritolnak), ami ráadásul még kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a nyírfacukor, így talán az alternatív édesítőszerek közül ez lehet a legjobb választás a paleolit diétában.
Ha hidegen használjuk a zsiradékot, akkor extra szűz olajokat érdemes választani. Ide tartozik például az olívaolaj, a lenmagolaj, melyekről tudni kell azt is, hogy igen magas az omega-3 zsírsavtartalmuk.
Azonban ha hevíteni kívánjuk ezeket az olajokat, akkor elemeire esnek szét, ami káros szabadgyökök képződéséhez vezet, éppen ezért tilos velük sütni és főzni.
Ehhez telített zsírsavakban gazdag anyagokat kell felhasználni, például sertészsírt, kacsazsírt vagy libazsírt. Ezekkel azonban az a gond, hogy megemelik a koleszterinszintet, ezért jobban járunk, ha helyettük kókuszolajat használunk, ami 92%-ban telített zsírsavakat tartalmaz ugyan, de ezek a zsírsavak közepesen hosszú szénláncokat tartalmaznak, melyek előnyösen hatnak a szívre, a koleszterinszintre, a keringésre és még a súlyunkra is.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
Édesítő hatása megegyezik a cukoréval, ám alacsony glikémiás indexének köszönhetően csak minimális inzulinválaszt vált ki a szervezetben. Hő hatására sem veszti el édes ízét, ezért használható sütéshez és főzéshez is.
Az aszkorbinsav fokozza szervezetünkben az immunrendszer működését, növeli a fehérvérsejtek számát, melyek szembeszállnak a testünket megtámadó kórokozókkal, és fokozza a fehérvérsejtek működését. Jelentősen csökkenti a meghűléses betegségek, a nátha tüneteit.